Kate says

I have many alternative worlds, all on my bookshelf. Working at BookLikes.com Say hello: kate at booklikes dot com

SPOILER ALERT!
Śliski, cz.1 (Świat Przygranicza , #3) - Pavel Kornev, Rafał Dębski, Paweł Kornew Śliski, cz.2 (Świat Przygranicza, #4) - Rafał Dębski, Paweł Kornew, Pavel Kornev Sopel cz.2 - Kornew Sopel. Część 1 - Paweł Kornew

Zimne Przygranicze - Moje Uzależnienie od Bohatera

Przygranicze zimne, ale ja tu już zagościłam na stałe. Muszę przyznać, że to właśnie od Pawła Kornewa zaczęłam przygodę z fantastyką parę lat temu. I był to świetny początek! 

 

Śliski część 1 to kontynuacja poprzednich powieści autora: Sopel. Część 1 i Sopel. Część 2 które zdecydowanie urzekły mnie nowym światem, brutalnością, genialną charakterystyką bohaterów i oryginalnością historii. Jestem pod absolutnym urokiem stylu autora i głównego bohatera Sopla vel Śliskiego.

 

Sopel to twardziel, nie da sobie w kaszę dmuchać, nie wylewa za kołnierz i bez kija do niego nie podchodź. Jednocześnie jest on niesamowicie uzdolniony (i w walce wręcz i w przyswajaniu sobie umiejętności magicznych) i inteligentny. Do świata Przygranicza trafia się tak po prostu, bez uprzedzenia i bez wyraźnej przyczyny. Nagle odwracasz się i widzisz pokrytą śniegiem przestrzeń. Przygranicze to świat mroźny, niebezpieczny, bezwzględny. Nie zadowala się półśrodkami. Aby tam przeżyć trzeba mieć na prawdę łeb na karku. Sopel to ma, co udowodnił w dwóch pierwszych książkach wplątując się w nie lada akcję z czarodziejskimi artefaktami, co mogło się dlań skończyć tragicznie.

 

Ale dziwnym zbiegiem okoliczności, nie skończyło się. Oto w Śliskim po półrocznej 'drzemce' po wyładowaniu magicznym główny bohater budzi się bez szwanku, no może tylko głodny i trochę przemarznięty. Ale wciąż żywy! Teraz stał się obiektem zainteresowań kilku ugrupowań, które chcą wykorzystać jego zdolności. Śliski jednak marzy o jak najszybszym ulotnieniu się z Fortu. I to najchętniej na tamtą stronę, czyli do domu. Najpierw jednak musi załatwić parę spraw (jak to on) i dowiedzieć się kim jest sobowtór, który podawał się za niego, kiedy on tkwił pod hałdami śniegu. 

 

Śliski niestety jest wolniejszy od poprzednich książek Kornewa. Akcja nie jest tak żywa, fabuła już nie tak wciągająca. Nadal wciągający jest jednak sam główny bohater. Mimo że ta część mnie rozczarowała, muszę (po prostu muszę) zobaczyć co się stanie ze Śliskim w kolejnych częściach. Jest to niezaprzeczalnie sukces autora, który swoim językiem, sposobem prowadzenia akcji i budowania postaci sprawił, iż tak mocno przywarłam do bohatera fikcyjnego. Kiedy odkładam książkę, po prostu tęsknię za Śliskim. Wracam do czytania, obecnie drugiej części: Śliski. Część 2

 

Książce Śliski część 1 daję 3 gwiazdki. Jednak ze względu na to, iż piszę tu o całej serii, moja ocena to 4.